Ders Öğretim Planı
Dersin KoduDersin AdıDersin TürüYılYarıyılAKTS
FİD302FİDE ÜRETİMİNDE YENİ TEKNOLOJİLERSeçmeli354
Dersin Seviyesi
Lisans
Dersin Sunulduğu Dil
Türkçe
Dersin Amacı
- Hazır fide ve aşılı fide tanımını öğrenmek, önemini kavratmak, - Dünyada ve ülkemizde hazır fide ve aşılı fide kullanım ve uygulamalarını öğretmek, - Hazır fide ve aşılı fide kullanımın avantajlarını/ dezavantajlarını öğretmek, - Fide üretiminde kullanılacak ortamları tanıyabilmek, - Hazır fide ve aşılı fide üretim tekniklerini öğretmek, - Modern fide üretim aşamalarını öğretmek, -Aşı makine ve robotlarını öğretmek,
Dersi Veren Öğretim Görevlisi/Görevlileri
Doç. Dr. Gölgen Bahar ÖZTEKİN
Öğrenme Çıktıları
Öğrenim Türü
Örgün Öğretim
Dersin Ön Koşulu Olan Dersler
Ders İçin Önerilen Diğer Hususlar
-
Dersin İçeriği
Hazır fide nedir? Aşılı fide nedir? Sebzelerde hazır ve aşılı fide kullanımının tarihi gelişimi, Dünya’da ve ülkemizde hazır ve aşılı fide kullanım durumu, hazır ve aşılı fide kullanımının avantaj ve dezavantajları, modern fide üretim teknikleri, aşılı fide üretiminde kullanılan farklı aşılama çeşitleri, aşılama sonrası bakım işleri, aşı makineleri ve robotları, fide üretiminde yeni uygulamalar.
Haftalık Ayrıntılı Ders İçeriği
HaftaTeorikUygulamaLaboratuvar
Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar
Değişik kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmış, resimlerle zenginleştirilmiş ve sürekli olarak güncellenen ders notlarının elektronik ortama aktarılmış power point sunumları, konu hakkında yazılmış değişik makaleler. Ders Notları: Fordham, R., Biggs, A.G., 1985. Principles of Vegetable Crop Production. Collins Professional and Technical Books. Wilham Collins Sons and co. Ltd. London. Pıhlıs, P., 2009. Türkiye’de Kontrollü Koşullar Altında Fide Yetiştiriciliği ve Türkiye’deki Son Teknolojiler. Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü, Bitirme Tezi. 44 s. Bornova-İzmir. Gül, A., Öncel, B., Duru, A., Gül-Aydoğan, N., 2006. Türkiye’de Kontrollü Koşullar Altında Fide Üretimi. VI. Sebze Tarımı Sempozyumu, 24-28. Doolan, W. D., Leonardi, C., Baudoin, W.O., 1999. Vegetable Seedling Production Manual. FAO Plan Poduction and Protection Paper, 155. 72 p. Rome. Öztekin, G. B., 2007. Aşılı Sebze Fidesi Üretimi. Tarımsal Araştırma Yayım ve Eğitim Koordinasyonu (TAYEK) Bahçe Bitkileri Grubu Bilgi Alışverişi Toplantısı, Yayın No: 129. Sayfa 208-221, 11-15 Haziran 2007, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Menemen. Lee, J. M., Bang, H. J., and Ham, H. S. 1998. Grafting of Vegetables. J. Japan Soc. Hort. Sci. 67: 1098–1114. Lee, J.M., 2003. Vegetable Grafting, Advances in Vegetable Grafting. Horticultural Science Forum 43 (2):13-21. Schwarz, D., Colla, G., 2013. Vegetable Grafting, Scientia Horticulturae (Special Issue), 149. Lee, J. M. and Oda, M. 2003. Grafting of herbaceous vegetable and ornamental crops. Hortic. Rev. 28: 61–124.
Planlanan Öğrenme Aktiviteleri ve Metodları
Etkinlikler ayrıntılı olarak "Değerlendirme" ve "İş Yükü Hesaplaması" bölümlerinde verilmiştir.
Değerlendirme
Yarıyıl (Yıl) İçi EtkinlikleriAdetDeğer
TOPLAM0
Yarıyıl(Yıl) Sonu EtkinliklerAdetDeğer
TOPLAM0
TOPLAM0
Staj Durumu
-
İş Yükü Hesaplaması
EtkinliklerSayısıSüresi (saat)Toplam İş Yükü (saat)
TOPLAM İŞ YÜKÜ (saat)0
Program ve Öğrenme Çıktıları İlişkisi

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15
* Katkı Düzeyi : 1 Çok düşük 2 Düşük 3 Orta 4 Yüksek 5 Çok yüksek
 
Ege University, Bornova - İzmir / TURKEY • Phone: +90 232 311 10 10 • e-mail: intrec@mail.ege.edu.tr