Yaşam Standardı
Barınma
Beslenme
Sağlık
Engelli Öğrenciler
Sigorta
Burs Olanakları
Öğrenci İşleri
Çalışma Olanakları
Uluslararası Programlar
Değişim Öğrencileri için Bilgi
Dil Kursları
Staj İmkanları
Sosyal, Kültürel ve Sportif Aktiviteler
Öğrenci Toplulukları
 
Barınma

Öğrenci Köyü

2006 - 2007 öğretim yılında açılan Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü, bünyesinde bulunan 13 blok, idari birim ve sosyal tesis ile 1776 öğrenciye hizmet vermektedir.

Deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş olan Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü, 15 m2 tek ve çift kişilik oda alternatifleri ile Ege Üniversitesini tercih eden öğrencilere eğitimleri süresince huzurlu, güvenli, rahat, eğlenceli, sağlıklı ve çağdaş bir ortam sunmaktadır.

Banyo ve tuvaletlerin yanı sıra odalarda; bazalı yatak, elbise dolabı, çalışma masası, kitaplık, ayakkabılık gibi temel mobilyalar ile birlikte telefon, buzdolabı, merkezi sistem televizyon yayını ve internet ağ erişimi standart olarak bulunmaktadır.

Her blokta mutfak, ütü, dinlenme ve çalışma odaları ile üç blokta genel çamaşır odası bulunmaktadır. Öğrenci Köyü’nün güvenliği 24 saat boyunca; blok girişlerinde, dış alan ve ortak mekânlarda bulunan kamera sistemleri ve güvenlik görevlilerince sağlanmaktadır. Öğrenci Köyü’nde yeşil alanlar, pergolalar, mini amfitiyatro, satranç alanı, koşu parkuru, futbol, basketbol ve voleybol sahaları, tenis kortu ve tenis duvarı mevcuttur. Ayrıca Öğrenci Köyü’ne 100 metre mesafede Ege Üniversitesi’ne ait kapalı alan spor kompleksi ile 200 metre mesafede iki alışveriş merkezi bulunmaktadır.
Ege Üniversitesi kampüsü içinde yer alan Öğrenci Köyü, EÜ Hastanesine yaklaşık 500 metre, Bornova ilçe merkezine iki kilometre ve havalimanına 20 kilometre mesafelik konumuyla öğrencilere ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Ege Üniversitesi’ne kayıt yaptırma hakkı kazanan öğrenciler, kayıt işlemleri sırasında Öğrenci Köyü’ne başvuruda bulunabilmektedir.

Ayrıntılı Bilgi;
http://ogrencikoyu.ege.edu.trKredi ve Yurtlar Kurumu Yurtları

Ege Üniversitesi Kampusu içerisinde yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurt, 350 dönümlük alanda kurulmuş olup 3.804 kız öğrencinin barındığı 13 bloktan oluşmaktadır. Bu yurtlara başvurmanın ön koşulu; Ege Üniversitesi öğrencisi olmak ve tercih formundaki “yurt istiyor musunuz?” bölümünü onaylamaktır. Yurtta; çalışma salonları, kütüphane, oyun ve TV salonu, özel çamaşır yıkama ve ütü bölümü, kantin ve cafeler, kuaförler, üç basketbol ve iki voleybol sahası bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için;
http://www.kyk.gov.tr

Öğrenciler,  Ege Üniversitesi kampüsünde bulunan Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü’nde veya Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı kız ve erkek yurtlarında konaklayabilecekleri gibi Bornova ve çevresindeki vakıf yurtları ve özel yurtlarda da kalabilir ya da ev kiralayabilirler.

Konuk Evi

Doğanın huzurlu atmosferinde kurulmuş Konuk Evi; Ege Üniversitesi Lojmanları’nın bulunduğu arazide, Manisa yolu üzerinde kampüs girişine 300 metre uzaklıktadır. Şehir merkezine 11 km uzaklıkta olan Konuk Evi, 365 gün 24 saat hizmet vermektedir.

Kamu personeli ve halka, çağdaş hizmetlerle desteklenmiş konaklama, cafe-bar ve restoran hizmetlerini Türk misafirperverliği ile sunarak, konuğun evi olmak amacını taşıyan EÜ Konuk Evi, toplam 71 oda ve 128 yatak kapasitesine sahiptir. Konuk Evi bünyesinde odalar, standart ve lüks olarak 2 ayrı şekilde sınıflandırılmıştır. Odaların her birinde modern banyo, telefon, mini buzdolabı, split klima, ücretsiz wireless bağlantısı, 24 saat sıcak su bulunmaktadır. Toplantı odası, hobi odası, restoran ve kahvaltı salonlarının yer aldığı Konuk Evi, 24 saat güvenlik ve kapalı devre kamera sisteminin kontrolündedir. Misafirperverliği ve aile sıcaklığıyla hizmet sunan Ege Üniversitesi Konuk Evi geniş bir otopark alanına sahiptir.

 
Ege Üniversitesi, Bornova - İzmir / TÜRKİYE • Tel: +90 232 311 10 10 • e-posta: intrec@mail.ege.edu.tr