Ders Öğretim Planı
Dersin KoduDersin AdıDersin TürüYılYarıyılAKTS
YZM102ÖZEL SPOR DALI TEMEL EĞİTİM II (YÜZME)Zorunlu123
Dersin Seviyesi
Lisans
Dersin Amacı
Yüzme antrenörlüğü eğitimi alan öğrencilere; yüzücü adayı çocuk ve gençlere yüzme eğitimi vermeyi öğretmektir.
Dersi Veren Öğretim Görevlisi/Görevlileri
Okt. Dr. M. Armağan ONGUN
Öğrenme Çıktıları
1Yüzücü yetiştirmeye yönelik olarak grup koordine edebilme, gruplara teknik gelişim eğitim programı uygulayabilme.
2Kaba formattaki yüzme hatalarını tespit edebilme. Sözlü uyarı kalıplarını kullanabilme.
3Yüzme tekniklerinin hareket döngü ve segmentlerini, bu segmentlerdeki hataların birbirleri üzerindeki etkilerini bilme.
4Yüzme teknik hatalarının yok edilmesine yönelik kullanılan koordinasyon egzersizi veri tabanına sahip olma.
5Her yüzücü adayının algı ve yetisine özel orjinal egzersiz çözümleri yaratabilme.
Öğrenim Türü
Örgün Öğretim
Dersin Ön Koşulu Olan Dersler
Yok
Ders İçin Önerilen Diğer Hususlar
Yok
Dersin İçeriği
Kaba formatta yüzme becerisi öğrenmiş çeşitli yaş-seviyelerdeki çocuk ve gençlere, yüzücü yetiştirme amaçlı kullanılan teknik geliştirme ve rafine etme egzersizlerinin uygulanması ile ilgili methodlar.
Haftalık Ayrıntılı Ders İçeriği
HaftaTeorikUygulamaLaboratuvar
1Serbest yüzme tekniğini oluşturan hareket segmentlerinin tespiti. Bu segmentlerin geliştirilmesi ve varolan hataların elimine edilmesine yönelik uygulanan koordinasyon geliştirici egzersizlerin ve hedeflerinin detaylı teorik anlatımı ve uygulanması.
2Serbest yüzme tekniğini oluşturan hareket segmentlerinin tespiti. Bu segmentlerin geliştirilmesi ve varolan hataların elimine edilmesine yönelik uygulanan koordinasyon geliştirici egzersizlerin ve hedeflerinin detaylı teorik anlatımı ve uygulanması.
3Serbest yüzme tekniğininde kullanılan çıkış ve dönüş teknikleri. Bu tekniklerin öğretimi için kullanılan methodların anlatımı ve uygulanması.
4Sırtüstü yüzme tekniğini oluşturan hareket segmentlerinin tespiti. Bu segmentlerin geliştirilmesi ve varolan hataların elimine edilmesine yönelik uygulanan koordinasyon geliştirici egzersizlerin ve hedeflerinin detaylı teorik anlatımı ve uygulanması.
5Sırtüstü yüzme tekniğini oluşturan hareket segmentlerinin tespiti. Bu segmentlerin geliştirilmesi ve varolan hataların elimine edilmesine yönelik uygulanan koordinasyon geliştirici egzersizlerin ve hedeflerinin detaylı teorik anlatımı ve uygulanması.
6Sırtüstü yüzme tekniğininde kullanılan çıkış ve dönüş teknikleri. Bu tekniklerin öğretimi için kullanılan methodların anlatımı ve uygulanması.
7Kurbağalama yüzme tekniğini oluşturan hareket segmentlerinin tespiti. Bu segmentlerin geliştirilmesi ve varolan hataların elimine edilmesine yönelik uygulanan koordinasyon geliştirici egzersizlerin ve hedeflerinin detaylı teorik anlatımı ve uygulanması.
8vize sınavları
9vize sınavları
10Kurbağalama yüzme tekniğini oluşturan hareket segmentlerinin tespiti. Bu segmentlerin geliştirilmesi ve varolan hataların elimine edilmesine yönelik uygulanan koordinasyon geliştirici egzersizlerin ve hedeflerinin detaylı teorik anlatımı ve uygulanması.
11Kurbağalama yüzme tekniğininde kullanılan çıkış ve dönüş teknikleri. Bu tekniklerin öğretimi için kullanılan methodların anlatımı ve uygulanması.
12Kelebek yüzme tekniğini oluşturan hareket segmentlerinin tespiti. Bu segmentlerin geliştirilmesi ve varolan hataların elimine edilmesine yönelik uygulanan koordinasyon geliştirici egzersizlerin ve hedeflerinin detaylı teorik anlatımı ve uygulanması.
13Kelebek yüzme tekniğini oluşturan hareket segmentlerinin tespiti. Bu segmentlerin geliştirilmesi ve varolan hataların elimine edilmesine yönelik uygulanan koordinasyon geliştirici egzersizlerin ve hedeflerinin detaylı teorik anlatımı ve uygulanması.
14Kelebek yüzme tekniğininde kullanılan çıkış ve dönüş teknikleri. Bu tekniklerin öğretimi için kullanılan methodların anlatımı ve uygulanması.
Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar
Planlanan Öğrenme Aktiviteleri ve Metodları
Değerlendirme
Yarıyıl (Yıl) İçi EtkinlikleriAdetDeğer
TOPLAM0
Yarıyıl(Yıl) Sonu EtkinliklerAdetDeğer
TOPLAM0
TOPLAM0
Dersin Sunulduğu Dil
Türkçe
Staj Durumu
Yok
İş Yükü Hesaplaması
EtkinliklerSayısıSüresi (saat)Toplam İş Yükü (saat)
Ara Sınav122
Final Sınavı122
Bütünleme Sınavı122
Derse Katılım14456
Gösterme133
Rapor Hazırlama133
Rapor Sunma133
Ara Sınav İçin Bireysel Çalışma133
Final Sınavı içiin Bireysel Çalışma133
TOPLAM İŞ YÜKÜ (saat)77
Program ve Öğrenme Çıktıları İlişkisi

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11
ÖÇ1           
ÖÇ2           
ÖÇ3           
ÖÇ4           
ÖÇ5           
* Katkı Düzeyi : 1 Çok düşük 2 Düşük 3 Orta 4 Yüksek 5 Çok yüksek
 
Ege University, Bornova - İzmir / TURKEY • Phone: +90 232 311 10 10 • e-mail: intrec@mail.ege.edu.tr