Ders Öğretim Planı
Dersin KoduDersin AdıDersin TürüYılYarıyılAKTS
9104026382010Deniz Balıklarında Biyoçeşitlilik ve KorumasıSeçmeli128
Dersin Seviyesi
Doktora
Dersin Sunulduğu Dil
Türkçe
Dersin Amacı
Türkiye denizlerinde dağılım gösteren cryptik balık gruplarının genel anatomik ve morfolojik özelliklerini tanıyabilme, cryptik deniz balıkların arazide gözlenmesi, ve örneklenmesinde dikkat edilmesi gereken konuların öğrenebilme, cryptik deniz balıklarının tür tayininde önemli olan karakterlerin neler olduğunu kavrayabilme, cryptik deniz balıklarının biyo-ekolojik özelliklerini kavrama ve taksonomisi hakkında yorum yapabilme, cryptik deniz balığı türlerini içeren familyaların genel anatomik, fizyolojik ve morfolojik özelliklerini tanıma ve öğrenme,
Dersi Veren Öğretim Görevlisi/Görevlileri
Prof. Dr. Okan ÖZAYDIN
Öğrenme Çıktıları
Öğrenim Türü
Örgün Öğretim
Dersin Ön Koşulu Olan Dersler
Yok
Ders İçin Önerilen Diğer Hususlar
Yok
Dersin İçeriği
Türkiye denizlerinde dağılım gösteren cryptik balık gruplarının genel anatomik ve morfolojik özelliklerini, cryptik deniz balıkların arazide gözlenmesi, ve örneklenmesinde dikkat edilmesi gereken konular, cryptik deniz balıklarının tür tayininde önemli olan karakterler, cryptik deniz balıklarının biyo-ekolojik özelliklerini kavrama ve taksonomisi hakkında yorum yapabilme, cryptik deniz balığı türlerini içeren familyaların genel anatomik, fizyolojik ve morfolojik özellikleri, cryptik deniz balıklarının habitat kullanımı, zenginliği, bolluğu ve vertikal dağılımları ve değişimleri, cryptik balıkların kommunite yapıları ve trofik ilişkileri, cryptik deniz balıkları örneklemesi üzerine olacak bir arazi çalışmasını planlama ve yürütme.
Haftalık Ayrıntılı Ders İçeriği
HaftaTeorikUygulamaLaboratuvar
Ders Kitabı / Malzemesi / Önerilen Kaynaklar
Horn, M. H. , Martin, K. L. M., Chotkowski, M. A., (1999). Intertidal Fishes Life in Two Worlds. Academic Pres. 415 p. Harder, W., 1975. Anatomy of fishes. 2 parts, E. Schweizerbart’sche Verlagsbuchandlung (Nagele u. Obermiller), Stutgart. Elliott, M., Hemingway, K., (2002). Fishes in Estuaries. Blackwell Science Ltd, 658 p. Bauchot, M.L., 1987. Poissons osseux.in: W.Fisher, M.L. Bauchot et M. Schneider (Réd.)., Fiches FAO d'identitification des espéces pour les besoins de la peche (Revision 1), Méditerranéee et Mer Noire. Zone de peche 37,vol.2: Vertebres, 891-1422, Rome. Whitehead, P.J.P.,Bauchot, M.L., Hureau,J.C., Nilsen,J.and Tortonese, E., (1986). Fishes of the North-eastern Atlantic and the Mediterranean, Unesco, 1473 p.
Planlanan Öğrenme Aktiviteleri ve Metodları
Etkinlikler ayrıntılı olarak "Değerlendirme" ve "İş Yükü Hesaplaması" bölümlerinde verilmiştir.
Değerlendirme
Yarıyıl (Yıl) İçi EtkinlikleriAdetDeğer
TOPLAM0
Yarıyıl(Yıl) Sonu EtkinliklerAdetDeğer
TOPLAM0
TOPLAM0
Staj Durumu
Yok
İş Yükü Hesaplaması
EtkinliklerSayısıSüresi (saat)Toplam İş Yükü (saat)
TOPLAM İŞ YÜKÜ (saat)0
Program ve Öğrenme Çıktıları İlişkisi
* Katkı Düzeyi : 1 Çok düşük 2 Düşük 3 Orta 4 Yüksek 5 Çok yüksek
 
Ege University, Bornova - İzmir / TURKEY • Phone: +90 232 311 10 10 • e-mail: intrec@mail.ege.edu.tr